Your shopping basket is currently empty.
Skaarhoj ETH-SDI Link V2
MPN: ETH-SDI-LINK-V2
CAT: 18146
Out Of Stock
Ships in 3-5 days
Ships in 3-5 days
£871.09 (ex VAT)
£1,045.31 (inc VAT)
The Skaarhoj ETH-SDI Link is a powerful interface designed to streamline the connection between Ethernet-based control systems and embedded SDI workflows. It receives UDP camera control information over Ethernet and forwards it to the SDI output, facilitating smooth integration and control of broadcast equipment such as Blackmagic Design cameras.
- Allows SDI control of Blackmagic cameras without ATEM switchers
- Facilitates seamless integration into existing setups
- Supports a wide range of camera control commands
- Enhances flexibility in camera setup and control
- Promotes efficient workflow in live production settings
What's In The Box
- (This Product)
- 12V Power Supply: Manufacturer: PHIHONG, Model Name: PSA15R-120P, Output: 12V/1.25A, Cable Length: 1.5m, Adapter type: EU, GB, US, AU depending on shipping country, DC Output Connector: 5.5mm x 2.1mm x 10mm Center Positive
- Micro USB Cable
- Getting Started Guide
| Connectivity | |
| Networking | 100 Mbit Ethernet w/Power over Ethernet (PoE IEEE802.3af) |
| Power Supply | 12V DC Jack 5.5mm x 2.1mm x 10mm Center Positive PoE IEEE802.3af/t |
| Service Port | Micro USB for updating firmwares and setting manual IP |
| Peripherals | 3G SDI in/out for Black Magic Design cameras |
| Software | |
| Platform | Link IO |
| Licenses | N/A |
| Physical and Shipping | |
| Product Weight | 256 g |
| Shipping Box Weight | 608 g |
| Country of Origin | Denmark |
| EAN Code | 5714074003724 |




