Your shopping basket is currently empty.
Skaarhoj ETH-GPI Link V2
MPN: ETH-GPI-LINK-V2
CAT: 18147
1 In Stock - Order now for dispatch tomorrow
£641.60 (ex VAT)
£769.92 (inc VAT)
A must-have in any control room and OB van/truck. Designed to seamlessly connect and control a wide range of broadcast devices. Featuring 8 general purpose inputs and 8 general purpose outputs, this versatile converter offers precise control over signal routing, tally control, switching, utility and integration with popular systems like Blackmagic ATEM switchers, AJA KUMO and Grass Valley Routers, RCP controllers, tally lamps and many more. ETH-GPI can be also used as GPIO extension and distribution over standard LAN network.
- 2x8 channels of I/O capabilities, covering all basic needs in most situations.
- Flexible control over a wide range of devices with digital I/O, enhancing production capabilities
- Raw Panel protocol connects it easily to Blue Pill Inside devices, providing unlimited connectivity options.
- Quick and intuitive parameter setup via UniSketch OS, saving time and effort
- Electrical isolation of inputs/outputs ensures reliability and device safety
- Adaptable to various production environments with open collector and relay output compatibility
What's In The Box
- (This Product)
- 12V Power Supply: Manufacturer: PHIHONG, Model Name: PSA15R-120P, Output: 12V/1.25A, Cable Length: 1.5m, Adapter type: EU, GB, US, AU depending on shipping country, DC Output Connector: 5.5mm x 2.1mm x 10mm Center Positive
- Micro USB Cable
- Getting Started Guide
| Hardware Specifications | |
| Component Highlights | 8+8 channels GPIO (8 opto-isolated inputs / 8 relay outputs) |
| Connectivity | |
| Networking | 100 Mbit Ethernet w/Power over Ethernet (PoE IEEE802.3af) |
| Power Supply | 12V DC Jack 5.5mm x 2.1mm x 10mm Center Positive PoE IEEE802.3af/t |
| Service Port | Micro USB for updating firmwares and setting manual IP |
| Software | |
| Platform | Link IO |
| Licenses | N/A |
| Physical and Shipping | |
| Product Weight | 216 g |
| Shipping Box Weight | 528 g |
| Country of Origin | Denmark |
| EAN Code | 5714074003694 |





