Your shopping basket is currently empty.
Skaarhoj ETH-GPI Link Dual V2
MPN: ETH-GPI-LINK-DUAL-V2
CAT: 18148
Out Of Stock
Ships in 3-5 days
Ships in 3-5 days
£880.00 (ex VAT)
£1,056.00 (inc VAT)
A must-have in any control room and OB van/truck. Designed to seamlessly connect and control a wide range of broadcast devices. Featuring 16 general purpose inputs and 16 general purpose outputs, this versatile converter offers precise control over signal routing, tally control, switching, utility and integration with popular systems like Blackmagic ATEM switchers, AJA KUMO and Grass Valley Routers, RCP controllers, tally lamps and many more. ETH-GPI can be also used as GPIO extension and distribution over standard LAN network.
What's In The Box
- (This Product)
- 12V Power Supply: Manufacturer: PHIHONG, Model Name: PSA15R-120P, Output: 12V/1.25A, Cable Length: 1.5m, Adapter type: EU, GB, US, AU depending on shipping country, DC Output Connector: 5.5mm x 2.1mm x 10mm Center Positive
- Micro USB Cable
- Getting Started Guide
| Hardware Specifications | |
| Component Highlights | 16+16 channels GPIO (16 optoisolated inputs/16 relay outputs) |
| Connectivity | |
| Networking | 100 Mbit Ethernet w/Power over Ethernet (PoE IEEE802.3af) |
| Power Supply | 12V DC Jack 5.5mm x 2.1mm x 10mm Center Positive PoE IEEE802.3af/t |
| Service Port | Micro USB for updating firmwares and setting manual IP |
| Software | |
| Platform | Link IO |
| Licenses | N/A |
| Physical and Shipping | |
| Product Weight | 288 g |
| Shipping Box Weight | 592 g |
| Country of Origin | Denmark |
| EAN Code | |




