Your shopping basket is currently empty.
Lightware USB-C to USB-C 2 m (6,56 ft) cable. USB Full-Featured Type-C proAV cable 4K Video fo
MPN: 13740030
CAT: 17047
Out Of Stock
Ships in 3-5 days
Ships in 3-5 days
£116.00 (ex VAT)
£139.20 (inc VAT)
Key Features
Lightware: USB-C to USB-C 2 m (6,56 ft) cable. USB Full-Featured Type-C proAV cable 4K Video for USB 3.2 Gen 2x2 Data, 100W/5A PD Charging
This Type-C to Type-C USB cable offers data speeds up to 20Gbps (10Gbps/lane) and allows users to connect their laptop or other devices to Lightware’s USB-C compatible extenders and switchers. The cable’s length of 2m is ideal for most meeting rooms and presenter’s desk applications.
The cable proved itself to work with great efficiency with our USB-C capable Taurus UCX/TPX/TPN family as well as with various source devices. Its reliability, build quality and technical parameters make this accessory our number-one choice for projects involving USB-C connectivity.
| Interface | |
| Connectors | 2 xUSB Full-Featured Type-C™ plug |
| Technical characteristics | |
| Maximum Data Speed | 20Gbps (10Gbps/lane) |
| Maximum Current | 5 A |
| Electronically marked | Yes |
| Compatible with Displayport Alternate Mode | Yes |
| Physical characteristics | |
| Cable diameter | 5,0 mm |
| Pin coating | Gold-plated |
| Length | 2 m |
| Color | black |


